Home » Competition » Teams

Teams

 
Australia (AUS)

1. Stanton James
2. Campbell Richard
3. Baird Mitchell
4. O'Halloran Nicholas
5. Maitland Robert
6. Martin Anthony
7. Younger Aaron
8. McGregor Sam
9. Swift Joel
10. Howden Rhys
11. Cotterill John
12. Miller William
13. Dennerley Joel

Head coach:
Fox John
Assistant coach:
Oberman Paul
Physiotherapist:
Brouver Arie

 
China (CHN)

1. Ge Weiqing
2. Tan Feihu
3. Liang Zhongxing
4. Yu Lijun
5. Guo Junliang
6. Pan Ning
7. Wang Yang
8. Xie Junmin
9. Li Bin
10. Wang Beiming
11. Han Zhidong
12. Jiang Bin
13. Chen Jilong

Head coach:
Cai Tianxiong
Assistant coach:
Mao Lingyun
Deng Jun
Doctor:
Shen Zhenwang

 
Croatia (CRO)

1. Brzica Ivo
2. Buric Damir
3. Boskovic Miho
4. Dobud Niksa
5. Jokovic Maro
6. Karac Frano
7. Muslim Petar
8. Buslje Andro
9. Sukno Sandro
10. Barac Samir
11. Hinic Igor
12. Buljubasic Ivan
13. Pavic Josip

Head coach:
Rudic Ratko
Assistant coach:
Tucak Ivica
Kontic Dean
Physiotherapist:
Luketic Damir
Doctor:
Rudes Mihael
 

 
Iran (IRI)

1. Shahidipour Alireza
2. Mardani Arsalan
3. Mirmahdi Mohammad
4. Kouhi Sasan
5. Hagh Goo Reza
6. Karamizarandi Mahdi
7. Piroozkhah Ali
8. Jafary Meisam
9. Jalili Mohsen
10. Soltani Yashar
11. Hormouzi Alireza
12. Khani Amir Hossein
13. Abdihanjany Sadjad

Head coach:
Pivovarov Stanislav
Assistant coach:
Taherian Sirous
Doctor:
Pourmand Ali
 

       

 
Romania (ROU)

1. Stoenescu Dragos
2. Radu Cosmin
3. Negrean Tiberiu
4. Diaconu Nicolae
5. Iosep Andrei
6. Busila Andrei
7. Chioveanu Mihnea
8. Matei Alexandru
9. Goanta Dimitri
10. Georgescu Ramiro
11. Cretu Andrei
12. Kadar Kalman
13. Dragusin Mihai

Head coach:
Kovacs Istvan
Assistant coach:
Balanov Ladislau
Physiotherapist:
Paizan Dumitru


Serbia (SRB)

1. Soro Slobodan
2. Avramovic Marko
3. Gocic Zivko
4. Udovicic Vanja
5. Vapenski Boris
6. Pijetlovic Dusko
7. Nikic Slobodan
8. Aleksic Milan
9. Milicic Milos
10. Filipovic Filip
11. Prlainovic Andrija
12. Mitrovic Stefan
13. Pijetlovic Gojko

Head coach:
Dejan Udovicic
Assistant coach:
Vladimir Pavlovic
Dejan Stanojević
Physiotherapist:
Goran Golubovic
Doctor:
Nebojsa Jermic

 
Spain (ESP)

1. Aguilar Inaki
2. Garcia Mario
3. Martin David
4. Sziranyi Balazs
5. Molina Guillermo
6. Minguell Marc
7. Gallego Ivan
8. Espanōl Albert
9. Valles Javier
10. Perrone Felipe
11. Mallarach Blai
12. Garcia Javier
13. Lopez Daniel

Head coach:
Aguillar Rafael
Assistant coach:
Aparicio Antonio
Colet Joaquin
Physiotherapist:
Fernandez Christian
Doctor:
Estiarte Albert

 
USA

1. Moses Merrill
2. Varellas Peter
3. Sharf Mike
4. Powers Jeff
5. Wright Adam
6. Tyrell Jeff
7. Hopkins Thomas
8. Azevedo Tony
9. Bailey Ryan
10. Hutten Tim
11. Smith Jesse
12. Corcoran Tommy
13. Stevens Andy

Head coach:
Schroeder Terry
Assistant coach:
Brown Ryan
Lynn Robert

.

Copyright © 2010, Romanian Water Polo Federation  ●  Visitors  854024